7.10.2008 6. těhu kurz - poslední

Napsal (») 7. 10. 2008, přečteno: 634×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlineTak dneska proběhl šestý, bohužel poslední smile předporodní kurz, byl zaměřený na kojení a stravu, tak snad nic nezapomenu, neb informací tam byla spousta.
Ze začátku se kojí v leže na boku, mimčo je přivinuté, leží rovněž na boku-takže bříško na bříško. Později v sedě. Přiložení miminka k prsu, prs uchopíme a bradavkou dráždíme malé na pusince a jakmile otevře víc pusinu, tak to je naše šance, smile využijeme ji a strčíme bradavku a část dvorce do úst-v pusině je tak 1,5 cm(miminko má na horním patře bod, který vyvolává sací reflex). Při prvním přiložení se může stát, že vůbec pít nebude, pač je taky, jako my znavené z porodu. Když ukončujeme kojení nevytrhneme mu bradavku a část dvorce z úst,ale strčíme mu do pusinky prst a bradavku vyšprtneme (jinak AUUU-prý bychom to udělaly jen jednou smile .).
Během kojení bychom neměli miminko hladit po obličeji (max. ručičky, čelíčko)-jeho obličej je hodně citlivý a rozptylovalo by ho to-pač si říká, fíííha, co to je-že by lepší zdroj obživy, třeba je to lepší, než to, co zrovna cucám. Při kojení, máme-li živější miminko, které furt mává ručičkama, je dobré ho zavinout do pleny. V této souvislosti se PA zmiňovala i o tom, že pokud budeme miminko dávat někomu jinému do náručí, máme ho zavinout do zavinovačky, cítí se bezpečněji a i my jsme ušetřeny obav o malé.
Dobré je kojit co 2-3 hodiny - i v noci, podporuje to tvorbu mléka a prsa nebudou zbytečně nalitá (jako kdybychom třeba noc prospaly). Nekojit častěji, pač chudák pak brečí, že ho bolí bříško, ne hlady-nestihlo to strávit.
ODSTŘÍKÁVÁNÍ smile z počátku asi utrpení - nejhorší první tři dny, jakmile se prsa v porodnici nalijí-šupajda do sprchy a teplou vodou každé prso nahřívat a promasírovat, jak vyběhneme ze sprchy předklonit se a zatřást hrudníkem smile a pak uchopit prso - prsty uděláme tvar písmene "C" kolem dvorce a snažíme se odstříkávát - asi je opět třeba ze začátku překročit práh bolestivosti smile ,ale pak už to jde prý v pohodě :). Před každým kojením bychom měli krapet odstříknout.
Kojit buď z jednoho prsu a po těch 2-3 hodinách z druhého. Pokud máme línější miminko, střídat třeba prsa po 5-ti minutách - to ho probere. Taky se může stát, že miminko pije jen z jednoho prsu, z druhého nechce (pač to není to samé, není hloupé)-pro tyto vyčůraná miminka máme polohu "fotbalista" - miminko jen přesuneme např. od levého prsu k pravému - s tím, že ho vlastně držíme bříškem na našem boku (nikoliv na našem bříšku) - pořád si myslí, že je u toho samého prsu smile lumpík.
Před kojením bradavku opláchnout. Pro zahojení bradavek používáme bepanthelovou mastičku, nebo kalciovku - dobré nechat prsa po aplikaci tak 15 minutek na vzduchu.
Dobré je kojit tak 6 měsíců, jako prevence rakoviny prsu.
Strava při kojení - no je to bída smile . Miminko se může nadýmat nebo osypat z něčeho, co jsme snědly.
Pečivo - den staré.
Ovoce-zelenina - minimum - nejlépe zkusmo jablíčko, banán.
Dobrý je špenát, koprovka smile (fuj). Přílohy můžeme všechny (brambory, těstoviny, rýže), mléčné výrobky (opět bacha na nivu, hermelíny apod.). Masíčko naštěstí můžeme.
Pití - neperlivé vody, ovocné čaje, bílé kávy, ráno slabší kafe, černý čaj v menší míře, zelený čaj, občas černé pivo (podporuje tvorbu mléka) a občas lze i slabý vinný střik.
Vyvarovat se - oříškům, čokoládě, ovoci, zelenině, zelí, fazolím, hrášku, čočce, čerstvé cibuli, džusům, čerstvému pečivu.
TAKŽE jelikož je přísun vitamínů ve stravě minimální, je nutné zobat vitamínky-pač jinak nás prcci úplně vycucají. Je dobré zobat vitamínky i tři měsíce po ukončení kojení.
Pokud se mnám miminko osype, je dobré ho 2x denně koupat ve vodě, ve které jsme vyluhovali černý čaj.
Miminko - pokud kojíme, tak do půl roku netřeba přikrmovat. Přikrmovat začínáme zeleninou - hlavně ze začátku mrkví,později brambor,brokolice. Ovoce až mnohem později, je to na malé moc sladké (mateřské mléko není moc sladké). Potraviny obsahující lepek bychom do dvou let dítěte měli vynechat, pač je možné, že jsou na něj alergické (zvlášť, pokud je tato alergie u jednoho z rodičů) - takže bezlepkové věci. Lepek bývá v piškotech, v některých přesnídávkách (zřejmě proto jsou některé přesnídávky drahé). Medíkem taky nerozmlsáváme.
Zvykání si na dudlík. Dobré nechat zvykat malé na dudlík v náručí - po kojení a vydržet s ním chvilku sedět - v poloze kojící a až pak ho dát třeba do postýlky - pač je to lišák a kdybychom ho tam šupsli hned, tak ví, že ho "odložíme" a to se mu nebude líbit.
Spinkání prcka - třeba v ložnici v postýlce ho nechat spát v noci a jinak přes den je vhodné střídat místnosti, malé pak není tolik vyplašené a je zvyklé na změnu. Je rovněž dobré spáchat občas nějakou návštěvu u jiných lidí, ať je zvyklé na jiné prostředí.

Snad je to všechno smile

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a nula